2 Mayıs 2017 Salı

Öğretmen Nasıl Olmalı?

    İlgili resim

     Size gerçek bir olay anlatmak istiyorum sevgili okuyucular. Bundan tamı tamına 7 yıl önce bir otobüsteyim. İlçeden şehre yolcu taşıyan otobüsler bunlar, küçük servis arabaları. Her neyse, yanıma bir kadın oturdu. Az gittik uz gittik, laf lafı açtı diyelim. 45-50 yaşlarında hafif toplu, kıvırcık saçlı bir teyzemiz bana bazı sorular yöneltti.
 
-Öğrenci misin?
-Evet öğrenciyim.
-Lise mi? Kaçıncı sınıf?
-Evet, lise 2.
-Güzel, bölümün ne?
 
İşte dram burada başlıyor...
 
  Yabancı dil bölümünde olduğumu duyduktan sonra kendinde bu hakkı nereden buldu bilmiyorum ama beni test etme çabası içine girdi. Pardon, benim ingilizcemi. O zamanlar yolun başındayım, bölüme yeni geçmişim, toyum. Benim bildiğim İngilizcenin de diğer bölümlerdeki arkadaşlarımın bildiğinden çok bir farkı yok. Hello, how are you? Fine thanks. Bir de İngilizce'de "tenses" diye tabir ettiğimiz "zamanları" biliyorum. Biliyorum dediysem de yapısal olarak öyle pratik falan yok anlayacağınız. Simple present tense do/does, he/she/it varsa -es takısı vs...

  Benim cevabım üzerine kendisi İngilizce Öğretmeni olduğunu söyledi ve hayalimi sordu. O zamanlar öğretmenlik mi yoksa tercümanlık mı diye gelgitlerim vardı, hatırladığım kadarıyla da kendisine tercüman olmak istediğimi söyledim, yıllar geçtikçe öğretmenlikte karar kıldım, neyse bunun ardından ardı arkası kesilmeyen ingilizce sorular sormaya başladı. Tabi ben tedirgin, stres olmuş bir şekilde Allah ne verdiyse aklıma gelen kelimeri birleştirerek cümle yapmaya çalışıyorum. Kadın benim cümlemi tamamlamamı beklemiyor bile. Kendimce işin altından iyi kalktığımı düşünmüştüm. 5-10 dakika sonra test bittikten sonra ağzından o sözler döküldü.
 
"Bu ingilizceyle olman çok zor, yapamazsın. Senin tercihlerinin önüne özelde okuyanlar geçer, onlar
doldurur oraları. Sen başka bir şeye yönel..."

     Devamındaki cümleleri tam hatırlamıyorum tabii ki ama bunları ima eden, onur kırıcı, hayalleri yıkan, kendini kötü hissetmene sebep olan kirli kelimelerdi. İlk baştaki gülümsemem kalmadı, bir anda gözlerim doldu, kan beynime sıçradı, yüzüm o kadar sıcaktı ki utançtan yerin dibine girebilirdim. Aradan fazla geçmedi, kadın arabadan indi. Kendimi ağlamamak için zor tutan ben, araba son durağa gelince kendimi babamın kollarına bırakıp hıçkırarak ağladım. Ondan sonra daha çok inat ettim ve ingilizceye asıldım ve şuan Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezunum.

   Bunu yazıyorum çünkü, size iki mesajım var, biri eğer öğretmenseniz kesinlikle böyle bir öğretmen olmayın. Öğrencilerinizi her daim motive eden, cesaretlendiren ve onları ulaşmak istediği yola götüren bir öğretmen olun. Unutmayın, yapamazsın, edemezsin demek bir kişiden vazgeçmek en kolayıdır. Önemli olan zorluklara rağmen her daim yolda öğrencisiyle beraber yürüyebilen bir öğretmen olmaktır. İkincisi, sizlere ey insanlar... Ne olursa olsun kendinize inanmaktan vazgeçmeyin. Kimseye kulak asmayın. Size kendinizi kötü hissettiren insanlara sus deme hakkınız var, bunu unutmayın. Eğer istersek ve çabalarsak her şey mümkün.


   Bu yolda üç yıl boyunca bizimle uğraşan bizden emeğini esirgemeyen, bize inanan ve bizi her daim iyiye yönelten sevgili öğretmenimiz Gülbin Boğa AKDAĞCIK'a sevgi, saygı ve teşekkürlerimi sunarım. İyi ki varsınız öğretmenim!

6 yorum:

 1. Her meslekte patavatsızlar vardır malesef.Dönüp deseydin keske hala öğrenciyim.Öğrenci ne demek öğrenmeye devam eden dimi.Hic sevmiorum bu tip mesleğine aykiri olan kisileri Ama azimle asılmana sebep olmus Hersyde varmış bi hayr demekki desemmm 💕😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orası öyle tabii ama yine de böyle davranmaması gerekirdi, belki başka biri bu konuşmanın ardından hayallerinden vazgeçebilirdi. Neyse ki bende ters tepti 😄

   Sil
 2. Merhaba, mesajınız çok çok önemli. Öncelikle bir öğretmen sevmeli; sevimli olmalı, içinde kin ve nefret yumağı olmamalı. Başarılar dilerim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle, yorumunuz için teşekkürler...

   Sil
 3. kendini begenmiş insanlar hayatın her yerinde var çok ta takmamak lazım böylelerini ama yaşınız küçük olunca tabi insan daha çok etkileniyor hayırlı mezuniyetler:)

  https://seydiyesilyurt.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, hemen blogunuzs geliyorum. Bloguma hoşgeldiniz!

   Sil

Yorumlarınızı bekliyorum...
---
Waiting for your comments...