14 Mart 2015 Cumartesi

Eğer sen de YGS'ye gireceksen...


(Sınavdan sonra böyle gülüyor olman dileğiyle!)

Merhabalar, sizin de bildiğiniz gibi yarın 15 Mart 2015 ve üniversiteye girişin ilk adımı olan YGS sınavı var. Sosyal medya üzerinde bir çok yerde sınava girecek arkadaşların heyecanını ve endişesini belirten mesajlar gördüm. Biraz heyecanlı olmak güzel ve bir o kadar da doğal bir şey. Fakat heyecanı kontrol altında tutmak da önemli. Her yıl sınav sabahı stresten kalp krizi geçiren gençleri haberlerde duyuyoruz, ki bu da bizi sınava ve hatta SINAVI KAZANMAya nasıl koşulladıklarını gösteren üzücü bir durum. Ben de genç arkadaşlarıma bilindik basit tavsiyeleri derleyip onlara tekrar hatırlatmak istedim.
Öncelikle; SINAV HER ŞEY DEĞİLDİR.
Sınavınızın sonucu ne olursa olsun bu bir son değil ve belki de yeni şeylerin bir başlangıcı olabilir. Kendinizi sadece sınavı kazanmaya koşullamak, olası bir başarısız durum karşısında kendinizi yıpratmanıza neden olur. Eğitmenlerin söylediği dikkat edilmesi gereken şeylere geçelim haydi. Peki nedir bunlar?

1)Sınavdan önceki gün kendini yoracak şeylerle uğraşma ve güzel bir uyku çek.

Sınavdan önceki gün yorucu aktivitelerde bulunmamak önemlidir, aksi takdirde sınavda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ki bu da sorulara odaklanmanızı zorlaştırır. Uykuya gelince çok erken yatıp 12 saat uyuyun demiyorum fakat bana kalırsa en az 8 saat uyumalısınız, uyku hem beyni hem de vücudu dinlendirdiği için sınava zinde girmenize yardımcı olacaktır. 


2)Sınav sabahı kahvaltını
her zaman yaptığın gibi yap.

Demek istediğim her insanın bünyesi farklıdır ve farklı metabolizmaya sahiptir. Eğer normal zamanlarda sabahları kahvaltı yapmayan biriyseniz, sınav zamanı sırf kahvaltı önemli diye  kahvaltıda oturup 1 ekmek yemek yemenizi önermem. Metabolizmanız buna alışık olmadığı için sizi rahatsız edebilir o yüzden az da olsa yiyin boş mideyle sınava gitmek olmaz. Ve tabi ki sınavda zaten şeker veriyorlar ama sınavdan en az yarım saat önce şekerli bir şeyler yemenizde yarar var, bildiğiniz üzere şeker beynin tek yakıtıdır.


3)Sınavda sorularla ilgili açıklama olan kısımları dikkatle oku ve özellikle soru köküne dikkat et.

Genelde olumsuz soru kökleri koyu veya altı çizili bir şekilde belirtilir fakat yine de gözden kaçabilir, belki de buna dikkat çekmek için soru kökünü yuvarlak içine alabilirsiniz. Böylelikle fark etmeden yanlış yapsanız bile daire içine alınmış "değildir?" yazısı
dikkatinizi çekebilir ve yanlışınızı düzeltme imkanı bulabilirsiniz.


4)Bilmediğin soruları geç, 
onlarla fazla zaman kaybetme.

Bu uyarı artık her ne kadar bir klişeye dönse de zaman kullanımıyla ilgili göz ardı edilemez altın bir taktik. Kesinlikle, bilmediğiniz sorulara takılıp sorunun içinde kaybolmamalısınız. Özellikle de matematik sorularına dikkat. Eğer fazla zamanınızı alıp uğraştıracak sorular varsa,bunları en sona bırakın.


5)Zaman kontrolü yapabilmek için 
arada bir saati kontrol et.

Daha önce de bir çok kişiden duymuştum.
"Sorulara dalmışım, zamanın nasıl geçtiğini fark etmedim." Aman dikkat! Soruları anlayarak çözmek önemli fakat aynı zamanda hızımıza da dikkat etmeliyiz.

6)Soruyu çözdüğün gibi cevabını da cevap anahtarına işaretle.Bu da en çok duyduğunuz tavsiyelerden olsa gerek ama bunu da yabana atmayın. Bazı arkadaşların "ben hepsini çözdükten sonra işaretliyorum" dediğini duyar gibiyim fakat bu biraz riskli, zamanınız yetişmeyebilir ve art arda işaretleme yapacağınız için soruların cevaplarını karıştırma olasılığınız da yüksek. Ayrıca her sorudan sonra cevabı kağıda geçirirken az da olsa dinlenme, nefes alma fırsatınız olacak. O yüzden soruyu çözdükçe işaretlemenizi öneriyorum.

7)Boş bırakılan sorunun numarasını 
hem cevap anahtarında hem de kitapçıkta
işaretleme yaparak belli et.

Bu yöntem kitapçıkta boş bırakılan sorulara dönme işlemini hızlandırır ve cevap kağıdında da boş bırakılan yere başka sorunun cevabını işaretlememeniz için farkındalık yaratır. Mesela daire içine alarak soru numarasını belirtebilirsiniz. Cevap kağıdındaki bu küçük işaretlemeleri kağıdı teslim etmeden önce silmeyi de unutmayınız.


8)Cevabından emin olmadığın soruyu işaretleme.

4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için hakkında hiç bir bilginiz olmayan soruları işaretlememenizde fayda var. Aksi taktirde yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı götürebilir.


Şimdiden sınava girecek tüm arkadaşlara 
başarı ve zihin açıklığı diliyorum. 
İstediğiniz şeylerin hayırlısıyla olması dileğiyle.

BAŞARILARRR!!!  :)

3 yorum:

 1. Güzel bir calisma olmuş elinize sağlık. ..
  Bir yerde küçük hata oldgunu düşünüyorum 3 yanlış bir doğru yu götürür demissiniz o 4 olmasi lazım değil mi :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değiştirdim, ağız alışkanlığı öyle yazmış olsam gerek, teşekkürler!

   Sil
 2. Rica ederim yazarim :-)

  YanıtlaSil

Yorumlarınızı bekliyorum...
---
Waiting for your comments...