9 Temmuz 2014 Çarşamba

Eğer yabancı dil bölümündeyseniz...Merhaba,bugün size kendi deneyimlerimden yararlanarak yabancı dil sınavına(LYS-5) çalışırken nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğini ve nelere odaklanmanızın yarar sağlayacağını anlatacağım.


Öncelikle size biraz kendimden bahsetmek istiyorum; Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim.Sınava çalışırken sizler gibi ben de üniversitede olan,sınava nasıl çalışılması gerektiğini bilen birinden taktik almak istemiştim,bunun üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.Umarım yardımcı olabilirim...

1)Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da test beceriniz gelişmiş olmalı,fakat test çözebilmek için de dil bilginizin(grammar) belli bir kapasiteye ulaşması gerek.Öyleyse yapmanız gereken ilk iş dil bilgisi açığını kapatmak,konulara çalıştıktan sonra konuyla ilgileri testleri çözmeniz bilgilerin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

2)İkinci olarak;sınavın en zor bölümleri en çok çaba sarfetmeyi gerektiren bölümlerdir.Bunları;paragraf soruları,anlam bütünlüğünü sağlama ve anlam bütünlüğünü bozan kısımlar olarak 3 bölüme ayırabiliriz.

Paragraf soruları:Sınavda 5 tane paragraf ve her paragrafla ilgili de 3 soru vardır.Bazı soruların cevabı direk paragraftan istenir buna dikkat etmelisiniz ve bazıları da sizin yorum gücünüze dayanır.Bu kısımda ustalaşmanın tek yolu soru çözmektir.

Anlam bütünlüğünü sağlama:Bu sorularda paragrafın boş kalan kısmını en uygun cümle ile tamamlamanız istenmektedir.Bunun için önce paragrafı okunmalı ve paragrafın geneline hakim olunmalı,daha sonra boşluktan önceki ve sonraki cümle size önemli ipuçları vermektedir.Şıkları elerken bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Anlam bozan:Bu sorular sınavın en sonunda bulunur ve anlam bütünlüğünü sağlama sorularının aksine paragrafın içinde paragrafla daha az ilişiği olan cümleyi bulmanızı ister.Dikkat etmeniz gereken şey tüm paragraf sorularında olduğu gibi paragrafın ana fikrini yakalamaya çalışmak ve bu ana fikrin dışında kalan şıkkı bulmak...


3)Sınavın bölümleriyle ilgili bunları bildikten sonra geriye tek bir şey kalıyor; test çözmek... Ağırlık vermeniz gereken bu 3 kısımdan,olabildiğince fazla soru çözmeye çalışmalısınız,çünkü bazı şeyler sadece soru çözmeyle kazanılıyor.Daha aktif ve daha hızlı oluyorsunuz.Bu bölümler başta sizi hayal kırıklığına uğratabilir fakat devamlı test çözdükten sonra gelişiminizi siz de farkedeceksiniz.

Bu zorlu yolculukta ne olursa olsun umudunuzu yitirmemeli, 
azim ve kararlılıkla devam etmelisiniz.
Unutmayın ki; inanmak başarmanın yarısıdır .
Her şey gönlünüzce olsun...


2 yorum:

Yorumlarınızı bekliyorum...
---
Waiting for your comments...